Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Kurumsal beslenme danışmanlığı nedir?

Gün geçtikçe, beslenmenin hayatımızın temelindeki en önemli etken olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre hastalıkların %70-90’ı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı ile önlenebilmektedir. Sağlık giderlerini azaltmanın, verimli iş gücü ve motivasyonu artırmanın en ucuz ve etkin yöntemi koruyucu sağlık hizmetleridir. Kurumsal beslenme danışmanlığı, hastalıkların önlenmesi, sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi, iş gücü kayıplarının önlenmesi, daha verimli ve mutlu bir iş yaşamı sağlamak amacıyla iş verenler tarafından çalışanları için sağladığı en etkin koruyucu sağlık hizmetidir. Kurumsal beslenme danışmanlığının sağlık koruyucu etkisinin yanı sıra, sağlığın geliştirilmesi ve var olan hastalıklar ile ilaç kullanımının azaltılmasında önemli yeri vardır.

Kurumsal beslenme danışmanlığının işveren için faydaları nelerdir?

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da uygulanan kurumsal beslenme danışmanlığı son 10 yıldır ülkemizde de talep görmektedir. Önemli bir yatırım olarak kabul gören kurumsal beslenme danışmanlığı uygulamaları ile;

 • Verimliliğin ve iş gücünün arttığı
 • Sağlığın geliştirilmesi ile motivasyon ve mutluluğun arttığı
 • Beslenme danışmanlığına yapılan her 1$ harcamanın sağlık giderlerini 3.27 – 4.50 $ azalttığı
 • Beslenme danışmanlığına yapılan her 1$ yatırımın işe gelememe ve rapor alma durumlarından kaynaklanan kayıpları 2.73$ azalttığı
 • Obezitenin giderilmesiyle sağlık problemlerine bağlı izinlerin yılda 6-9 gün azaldığı
 • İş kayıplarının %70 – 90 oranında azaldığı
 • Çabuk yorulma, halsizlik ve iş kazalarının azaltıldığı
 • Kurum ve çalışan arasındaki bağları güçlendirerek aidiyet hissini artırdığı
 • Mevsim ve kültürel tercihlere uygun yapılan menü planlama ve her menüye ait standart tarifelerin geliştirilmesi sayesinde artık oluşumunun önlenmesi ve maliyet kontrolü sağlandığı
 • Yemekhane hijyen sanitasyon eğitim ve uygulamaları sayesinde besin zehirlenmelerinin ve bununla birlikte doğabilecek hukuki durumların önüne geçildiği
 • Giderlerin önemli ölçüde azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kurumsal beslenme danışmanlığının içeriği nedir?

Kurumsal beslenme danışmanlığı,

1) Birebir kişiye özgü beslenme danışmanlığı

2) Çalışanların ihtiyaçlarına yönelik birebir ve toplu beslenme atölye çalışmaları

Yemekhane hizmeti veren ve toplu yemek üretimi yapan firmalar için ihtiyaç dahilinde;

3) Menü planlama, satın alma, standart tarifelerin geliştirilmesi

4) Personelin hijyen sanitasyon eğitimleri ile yerinde uygulamaları kapsar.

Kurumsal beslenme danışmanlığının kapsamı nedir?

1) Kişiye Özgü Beslenme Danışmanlığı: Kişiye özgü bir biçimde, çalışanın işini aksatmayacak bir zamanlama ile iş yerinizde verilen birebir diyetisyen hizmetidir. Her çalışana özel detaylı beslenme yaklaşımı yapılarak, antropometrik vücut ölçümleri, diyetetik analizler, kan değerleri, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlıklar, kültürel tercihler ve ekonomik duruma göre kanıta dayalı Kişiye Özgü Bütüncül Tıbbi Beslenme Tedavisi ve takibi yapılır. Kişiye özgü olarak beslenme eğitimi verilir.

Yerinde hizmet sayesinde çalışan ve yöneticilerin muayene ve kontroller için izin almasına gerek kalmaz. Beslenme ile hastalıkların önüne geçilirken var olan hastalıkların kişiye özgü tıbbi beslenme tedavisi ile iyileşmesi ve minimum ilaç kullanma hedeflenir. Bu sayede yine yukarıda bahsedildiği gibi sağlık giderleri ve iş gücü kaybı önemli ölçüde azalır. Motivasyon ve verimlilik artar. Hizmet saatleri firma ile anlaşmaya bağlı olup, genellikle haftada 1 gün şeklindedir. Bu hizmetten yararlanan kurumlar tüm çalışanlara yönelik toplu beslenme eğitimleri için herhangi bir ücret ödemezler.

2) Beslenme Eğitimleri ve Atölye Çalışmaları: Günümüzün beslenme sorunları ve çözümlerine yönelik bilinçlendirme eğitimleridir. Beslenme eğitimi öncelikle doğru besin seçimi yapmayı ve bu seçimleri yaşam tarzı değişiklikleri haline getirmeyi hedefler. Bilinçli beslenme ile kanser ve pek çok kronik hastalık riskini azaltmak mümkündür. Beslenme eğitimleri aynı zamanda kazandırdığı bakış açısı ve uygulamalar ile diyetin bir kağıt parçası olmasından öteye gitmesini ve diyet listelerine bağımlılığı ortadan kaldırmayı hedefler. Yapılan bilimsel çalışmalarda, beslenme eğitimlerinin neyi neden yaptığı anlaşılmadan verilen diyet listelerine göre çok daha başarılı olduğu ispatlanmıştır. Hizmet saatleri genellikle iş akışını aksatmayacak biçimde öğle araları ve ayda 1 olarak tercih edilmektedir. Kişiye özgü beslenme danışmanlığı alan kurumlardan, toplu beslenme eğitimleri için ücret talep edilmez.Beslenme tedavisi ve beslenme eğitimi bir bütündür.

 

Yemekhane hizmeti veren ve toplu yemek üretimi yapan firmalar için ihtiyaç dahilinde;

3) Menü Planlama:Tüm toplu beslenme yapılan yerlerde çalışanların fiziksel aktivite, yaş ve yapılan iş ile ilgili özel durumlarına göre, ayrıca okul, kreş, yaşlı bakım evi, yurt gibi farklı yaş gruplarının ihtiyaçlarına yönelik özel gruplara menü planlama hizmetidir. Lezzetli, doyurucu, besleyici, kilo kontrolü sağlayan ve yemek sonrasında zinde ve enerjik hissetmenizi sağlayacak menüler verimliliği artırmaktadır. Menü planlama hizmetinin içeriğinde planlamanın haricinde, her bir menünün standart tarifeleri yer almaktadır. Standart tarifeler uzun denemeler sonucunda elde edilmiş toplu yemek üretimine özgü gramajları, ekipmanları ve yapılış biçimlerini içerir. Bu uygulama ile esas hedef artıkların sıfıra indirilmesi, sağlıklı pişirme yöntemleri ile vitamin mineral kaybının azaltılması, hazırlama pişirme sırasında sağlık bozucu, kanserojen yapıların oluşmasının engellenmesi ve ham madde kalitesini belirleyicisi olan satın alma ve depolamanın doğru yapılmasıdır. Hizmet saatleri talep edilen hizmet içeriğine göre değişkenlik gösterir.

4) Hijyen Eğitimleri:Mutfak personeline özgü düzenli olarak verilmesi gereken eğitimleri ve yerinde uygulamaları kapsar. Yerinde uygulamalar eğitimin benimsenmesi, devlet tarafından yapılan denetimler ve HACCP gibi kalite kontrol sistemleri için eksiklerinizin belirlenmesi, çözümlerin uygulanması ve besin zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için son derece önemlidir. Ayrıca eğitimlerde motivasyonu artırmak amacıyla her personele eğitimlerin sonunda hijyen eğitimi katılım sertifikası verilmektedir. Hizmet saatleri talep edilen hizmet içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Kurumunuzun ihtiyaçlarına ve taleplerinize özgü olarak dilerseniz hizmetlerimden ayrı ayrı yararlanabilirsiniz.

Diyetin bir liste değil, yaşam tarzı olması ancak beslenme eğitimi ile sağlanabilir. Kalıcı ve sürdürülebilir sonuçlar alabilmeniz için, kişiye özgü beslenme danışmanlığı alan kurumların tüm çalışanlarına yönelik toplu beslenme eğitimleri (ekstra ücret talep edilmeksizin) verilmektedir.