Hizmetlerim

kisiye_ozgu_beslenme_01

Kişiye Özgü Bütüncül Tıbbi Beslenme Tedavisi

İster sadece fazla kilonuz olsun isterseniz farklı hastalıklarınız, her birey kişiye özgü beslenme gereksinimlerine sahiptir. Yaş, cinsiyet, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, fiziksel aktivite durumu, kan değerleri, ailesel yatkınlıklar, kültürel tercihler, özel durumlar, duygu durumu, uyku, meslek ve çalışma saatleri ile besine ulaşabilme durumunuz gibi pek çok etken beslenme biçiminizi doğrudan etkiler. Bu yüzden, beslenme biçiminiz, yaşamınız bir bütün halinde ele alınarak size özgü planlanmalıdır. Son zamanlarda Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği şeklinde anılmaya başlanan Kişiye Özgü Bütüncül Tıbbi Beslenme Tedavisi var olan hastalıklarınızın seyrini iyileştirilerek minimum ilaç kullanımını hedefler. Ayrıca, ileride oluşabilecek hastalıklara karşı da koruyuculuk sağlar. Kişiye Özgü Bütüncül Tıbbi Beslenme Tedavisi, tamamen bilimsel kanıta dayalı araştırmalar ışığında, kök sebepleri iyileştirmeye çalışarak, ‘‘hastalık değil hasta vardır” ve ”önce zarar verme” ilkelerine göre etik değerler içerisinde yapılmalıdır. Uzun zamandır uyguladığım Kişiye Özgü Bütüncül Tıbbi Beslenme Tedavisini bir adım daha öteye taşımak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde aldığım eğitimlerden biri de Sertifikalı İntegratif ve Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği eğitimidir. İyi bir tıbbi beslenme tedavisi kolay uygulanabilen kalıcı çözümler sunmalıdır. Kalıcılığın temelinde ise Davranış Değişikliği Tedavisi ve Beslenme Eğitimi yatmaktadır.

davranıs_degisikligi_tedavisi

Davranış Değişikliği Tedavisi

Davranış değişikliği tedavisi diyetin bir yaşam biçimi haline gelmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Diğer türlü diyet, yapılıp bırakılan bir kağıt parçası olmaktan öteye gidememektedir. Daha önemlisi yapılıp bırakılan her diyet ve size özgü olmayan yanlış uygulamalar vakit ve nakit kaybının ötesinde sağlık bozucu olabilmektedir. Günümüzde diyet listelerine internet, gazete, kitap ve dergiler kanalıyla kolayca ulaşılabilmesine rağmen özellikle obezite problemi salgın gibi yayılmaktadır. Öyleyse problem bir liste bulma problemi değildir. Hem kişiye özgü bir planlama yapılmalı hem de davranış değişikliği tedavisine gidilmelidir. Davranış değişikliği tedavisinin bileşenleri genel olarak düzenli takipler, motivasyon ve  beslenme eğitimleri olmakla birlikte herkesin yapısı farklı olduğundan kişiye özgü yaklaşım en önemli noktadır. Tüm bunları daha aktif ve çözümcü bir biçimde yapabilmek ve sizlere en iyi hizmeti vermek adına Amerika Birleşik Devletleri’nde aldığım eğitimlerden biri de Sertifikalı Beslenme ve Sağlık Koçluğu eğitimleridir.

beslenme_egitimleri

Beslenme Eğitimi

Aylık muayene içeriğinden de ayrıntılarına ulaşabileceğiniz gibi, 1 saatin üzerinde süren muayeneleriniz sırasında ve haftalık yapılan kontrolleriniz süresince yazılı ve görsel öğelerle destekli biçimde kişiye özgü beslenme eğitimi verilmektedir. Aklınıza takılan sorular ve sorunlar olduğunda dilediğiniz her zaman danışma imkanınız bulunmaktadır. Bu süreçler içerisinde almaya devam ettiğiniz beslenme eğitimi ile diyet listesine olan bağımlılık gün geçtikçe ortadan kalkmakta ve uygulama kolaylığı sağlanmaktadır. Besin seçimlerinizi yaparken bir diyetisyen gibi düşünebilmeniz ve böylelikle size özgü bir biçimde ömür boyu sürdürülebilir, yeterli ve dengeli beslenme yapabilmeniz hedeflenmektedir. Çünkü sürdürülebilirlik kilo kontrolü ve tıbbi beslenme tedavilerinin kilit noktasıdır.